My first canning adventure

One task I have always wanted to tackle is canning. I am afraid it is a skill that maybe dieing. It helps us be more self reliant people, when we grow and preserve our own food.
A few years ago my sister gave me this book.

image

I never got around to using it. It has been just sitting on my shelf.
This past weekend, I wanted to work on my tater tot casserole so I packed up the kids and walked to the store. We checked out the discount bin and found tons of apples. This is what we got.

image

All this was under $18. The most expensive things were the tater tots and the hot dogs, my back up plan if dinner went south.
There are more than 13 pounds of apples in that picture, totaling $8.
The whole process of canning applesauce was easier than I thought.

image

Aren’t they beautiful? All jars sealed. Yay! My total for this project was, about, $2 a jar. Not the cheapest but nothing in the jar but apples and lemon juice.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s